• Wyprzedaż!
"Kocham Cię strasznie" Maciej Pinkwart
  • "Kocham Cię strasznie" Maciej Pinkwart

"Kocham Cię strasznie" Maciej Pinkwart

20,00 zł
15,00 zł Zniżka 5,00 zł
Brutto Dostawa: 1 do 3 tygodni

Kocham cię strasznie M. Pinkwarta to dramat przedstawiający związki Witkacego z dwunastoma kobietami z jego życia. Książka próbuje odpowiedzieć na pytanie, co sprawiało, że kobiety poświęcały Witkacemu często niemal całe swoje życie... Autor przede wszystkim próbuje się jednak dogłębnie przyjrzeć tym kobietom, czego do tej pory nikt nie próbował zrobić.

Ilość
In Stock

Sztuka Macieja Pinkwarta Kocham cię strasznie przedstawia dwanaście kobiet z życia Stanisława Ignacego Witkiewicza, które w rozmowach i listach opowiadają o swoich związkach z Witkacym, o jego charakterze, twórczości i o uczuciach, które je z nim łączyły – od 17-letniej Ewy Tyszkiewicz, w której się kochał jeszcze przed maturą, po tzw. narzeczoną fryzjera Marię Zarotyńską, która przeżyła II wojnę światową i wciąż nie wierzy w jego śmierć, przez m.in. takie osoby jak Irena Solska, Jadwiga Janczewska, Jadwiga Witkiewiczowa, Maria Pawlikowska-Jasnorzewska, Nena Stachurska, Czesława Oknińska-Korzeniowska. Kobiety te mówią o Witkiewiczu i jego środowisku, natomiast kontrapunktem do tych wypowiedzi jest postać Marii Witkiewiczowej – matki Witkacego, która rozmawia z (nieobecnym na scenie fizycznie) synem komentując niejako opinie jego przyjaciółek z punktu widzenia jednej osoby, którą zawsze i nieodmiennie kochał Witkacy. Tłem tych wypowiedzi są najważniejsze wydarzenia w życiu S.I. Witkiewicza, a także cytaty z jego utworów. Teksty w znacznej części oparte są na autentycznych dokumentach, listach i wspomnieniach osób z kręgu Witkacego i jego opublikowanej korespondencji. W zamyśle autora tych kilkanaście kobiet (z wyjątkiem matki) – to w umyśle Witkacego jedna postać, uosabiająca jego ideał, w ciągle zmieniających się okolicznościach, czasie i przestrzeni.


Sztuka została wystawiona jako monodram "Kobieta istnienia poszczególne" w Teatrze Witkacego i znajduje się w repertuarze tego Teatru. 

Recenzja sztuki "Kobieta. Istnienia poszczególne" na podstawie dramatu "Kocham Cię strasznie"

http://sztukawspolczesna.org/recenzja/2014-2015/189/jego-portret-w-kobietach

2015-06-09

Zobacz także